Alpské lyžování, snowboarding
Wellness hotel Lovčenka je snem každého lyžaře. Ubytovaní jste přímo na sjezdovce u výstupu sedačkové lanovky.
- Do lyží se zapnete přímo před vchodem vyhřívané lyžárny.
- Při návratu zase vše necháte v lyžárně a pak už jen pokračujete budovou do hotelu. SKI-in a SKI-out v dokonalé formě.
Znáte ten pocit, když ráno vklouznete do vyhřátých lyžáků?
Největším místním lákadlem je lanovka na Lysou horu a sjezdovky z ní. Doporučujeme vyrazit tam hned ráno, přes den mohou být kratší fronty. Nejlepší svah ale stejně najdete u pomy Zalomený. Jde o ideální místo pro několik rychlých a ostrých jízd na širokém a dostatečně prudkém svahu, které jako jedno z mála v Česku snese alpské parametry.Děti zase milují vedlejší vlek Montaz a jízdu po červené dolů. Bývá zde spousta malých skokánků.
V bufetu Zalomený Vám fungují hotelové čipy a vychutnat si tam můžete domácí pizzu vytaženou přímo z pece!
Skialp, split board
Rokytnice nad Jizerou je mekkou českého skialpinismu. Zdejší dominanta Lysá hora, vrchol Kotel, ale i další místa nabízí mnoho hezkých výletů – od těch pro skialpové začátečníky, které vedou po sjezdovce, až po náročnější túry na hřebeny Krkonoš. Pokud nemáte skialpové vybavení, půjčte si ho u spodní stanice lanovky. Opět platí, že na skialpech můžete vyrazit přímo z hotelu – SKIALP-out a SKIALP-in se zakončením na terase nebo v restauraci.
Můžeme zařídit i skialpového průvodce, který vám okolí ukáže nejlépe a vezme vás na místa, kde včely mají schovaný med (tzn. kde na vás čeká prašan).
Pár dobře míněných rad na začátek:
- Prosíme, mějte na paměti, že se pohybujete v Krkonošském národním parku. Pokuty za pohyb mimo vyznačené či povolené trasy mohou být vysoké.
- Současně prosíme o respektování hnízdišť tetřívka.
- Půjdete-li po sjezdovce, držte se opravdu pouze a jenom na okraji a dávejte pozor.
- Nepodceňujte Krkonoše, i tady na exponovaných místech padají (a bohužel i zabíjejí) laviny. Mobilní aplikace Záchranka s funkcemi pro Horskou službu je výborná věc. Nespoléhejte ovšem slepě na mobilní telefon, i jemu může dojít baterka nebo vypadnout GPS. Počasí se na horách mění rychle.
Několik tipů na výlety:
1. Přímo na trase – Zadní Plech a přes hřeben zpátky
Otevřete Mapy.cz a zjistíte, že Lovčenka je přímo na trase skialpového okruhu, který lze libovolně rozšířit. Stačí se vydat směrem nahoru, držet se tohoto okruhu a máte moc hezký výlet. Jakmile dorazíte na hřeben ke Čtyřem pánům, tak už je jen vás, zda cestu prodloužíte i na výhled na Sněžné jámy, nebo to vezmete rovnou zpátky. MAPA TRASY ZDE
2. Lysá a Kotel
Ať už se skialpem začínáte, nebo zkušeně drtíte kilometry, Lysá hora je jasný cíl. Když už budete nahoře, vedle uvidíte vrchol Kotel. Doklouzat se na něj je už v podstatě za odměnu (pozor, vršek Kotle už je v pásmu KRNAPu). Krásný výhled na Kotel je od Harrachových kamenů. Sjezd vynechejte, i když vypadá sebe lákavěji. Je to ostře hlídané a velmi nebezpečné místo. Na samotnou Lysou se dostanete po modré sjezdovce. Zpátky si můžete dát zastávku na Dvoračkách.
3. Z českého Aspenu na Lovčenku
U této cesty potřebujte logistickou podporu, nebo ji musíte zvládnout tam i zpět po svých. Je to trasa z Horních Míseček zpátky. Na Horních Mísečkách jste autem z parkoviště za cca 15 minut, tudíž potřebujete někoho, kdo vás tam odveze. Je možné jet i autobusem, který staví v Rokytnici. Na zastávku (pokud Krakonoš a sníh přejí) dojedete skoro na lyžích. Z Míseček se můžete vydat na Medvědín a potom na Zlaté návrší, kde si dáte první zastávku na Vrbatově boudě. Pak už je jen na vás, zda to protáhnete přes Labskou a pramen Labe, nebo se rovnou spustíte ke Dvoračkám, případně se vydáte přes Lysou horu zpátky na Lovčenku.
4. Hřebenová
Stejná trasa jako na běžkách. Lze libovolně modifikovat i krátit tak, aby to bylo více do kopce a z kopce. MAPA TRASY ZDE
Doporučená odměna za výlet:Orosená Plzeň či Matuška v restauraci Lovčenka
Běžecké lyžování
Rokytnice nad Jizerou – a hlavně Lovčenka svou polohou ve vzdálenosti pár stovek metrů od Krkonošské magistrály – je ideálním místem pro běžkaře.
Okolí nabízí desítky a desítky kilometrů běžeckých tratí. Pokud by vám místní tratě byly málo, není problém vyrazit autem na Jizerskou magistrálu, na Jizerku, do polských Jakuszyc či kamkoliv jinam, kam vás běžky zanesou. Vše cca okolo 20 minut jízdy autem.
Stačí nazout lyže a vyrazit - Nejprve lehce do kopce směrem na Ručičky (možná je lepší a rychlejší dát tento kousek bez běžek na noze) a potom už si stačí jen vybrat, zda budete pokračovat směrem na Dvoračky, Voseckou, Studenov a Čerťák, nebo pojedete jen k Mumlavě a Harrachovu.
Kdy a jak byly stopy upravené najdete přímo na www.mapy.cz, v jejich aplikaci nebo na stránce www.bilestopy.cz.
Několik tipů na výlety:
1. Studenov, Čerťák - Přímo z Lovčenky
Stačí, když vystoupáte na Ručičky a odtud už vede stopa, která bývá pravidelně upravená. Jedná se o nenáročný terén. Okruhů zde můžete natočit kolik chcete. Trasa spodní cestou k Čerťáku, přes Janovu skálu a zpátky přes Studenov je rychlá a zvládnete ji i s dětmi. V opačném případně se můžete vždy vrátit. Bufet najdete na Studenově i na Čerťáku. MAPA TRASY ZDE
- Tajný tip – Pokud potkáte velkého psa volně se pohybujícího u bufetu na Studenově, není potřeba se bát. Odměnu si tady radši dopřejte až při cestě zpět.
2. Hřebenová
Krásný výlet po Krkonošské magistrále a hřebeni. Určitě jej zařaďte do programu, až bude hezké počasí. Výhledy stojí za to. Ač se to nezdá, dá se zvládnout velmi rychle. Vyrazit můžete až po zavření vleků, nezapomeňte si s sebou ale přibalit čelovku. Pozor, není to tu vždy o zcela upravených stopách. Místy je lepší vzít běžky do ruky a vyšlápnout si to bez nich. Výlet můžete podle chuti lehce upravit, prodloužit i zkrátit. Lze vynechat Vrbatovu boudu a Labskou.
Ideální trasa je přes Růženčinu zahrádku, odbočku na Vrbatovu, dále pak ke Čtyřem pánům a na Voseckou. Tady můžete dát krátkou přestávku, zpátky už přes hřeben nepojedete. Spustíte se sjezdem na Krakonošovu snídani, Kládovou cestou, pak Ručičky a už jste doma. MAPA TRASY ZDE
- Tajný tip- Tento výlet můžete pojmout i jako takovou poznávací túru s (rozumnou) degustací piv. Startujete na Dvoračkách s Budvarem, Vrbatova nabídne Rohozec, na Labské vám natočí vlastní pivo Paroháč (vaří se na Luční), Vosecká servíruje Gambrinus a u Ručiček před sjezdem na Lovčenku na vás čeká Krakonoš. Na závěr si na Lovčence – na terase zalité sluncem nebo v restauraci – vychutnáte Plzeň a Matušku.
3. Za Krakonošem na snídani
Tento úsek bývá velmi dobře protažen a je to hezká cesta, pokud nechcete na hřeben a okruh směrem ke Studenovu už vás omrzel. Vydejte se po Kládové cestě, pokračujte na Krakonošovu snídani. Tady se můžete rozhodnout, jestli vám zbývá dost sil na výšlap na Voseckou. Ten je tvrdší, ale zase se je možné se tam občerstvit či odměnit. MAPA TRASY ZDE
- Tajný tip - Vosecká bouda je jedna z nejstarších krkonošských bud. Vypadá to, jako by se tu zastavil čas – v dobrém i ve zlém. Vynikající jsou předlistopadové talíře, kteří pamětníci spolehlivě poznají.
4. Rezek
Zajímavé a hezké tratě jsou také pod Dvoračkami v okolí Rezku. Jen pozor, není zde vždy signál pro online mapy a okruh, po kterém se točíte okolo hory, může někdy slušně zamotat hlavu. Ze sedla pod Dvoračkami se vám na Rezek pojede krásně. Horší je vydrápat se opět nahoru, ale nebojte, není to tak strašné. Na Rezku jsou restaurace a občerstvit se můžete i na Dvoračkách. MAPA TRASY ZDE
5. Jizerka
Osada Jizerka (Mořina) je jednou z nejkrásnějších míst u nás (nejenom) na běžky. Navíc je odsud přístup na Jizerskou magistrálu a spousta výborných restaurací. Jizerská magistrála – to jsou zase perfektně upravené tratě, mnoho desítek kilometrů pro pěší turistiku a desítky rozmanitých výletů, které se jen tak neomrzí. A jako bonus se lze vydat po stopách Jizerské padesátky. Pro začátečníky na běžkách nebo pro dětské skupiny doporučujeme Promenádní okolo bunkru, potom ke Kiosku a zase zpátky. MAPA TRASY ZDE
6. Horní Mísečky
Na Mísečky lze dojet i autobusem a potom se odsud vydat zpátky přes hřeben na Lovčenku. Místní stopy vydrží opravdu hodně dlouho do jara. Dá se odsud vystoupat na Zlaté návrší a následně si užívat běžkování po hřebenech hor. Spodní závodní okruhy milovníky běžek prověří a kopce jsou tu kratší, ale opravdové „stěny“. Bufety podél stop mají výrazně příjemnější ceny, než jsou ty „špindlerovské“. Bohužel ale cena za parkoviště bývá vyšší. MAPA TRASY ZDE
7. Na běžky třeba i do Polska - Jakuszyce
Jakuszyce jsou nádherný a každý den pečlivě upravený areál. Je to běžkařský ráj. Běžecké lyžování místní milují a vědí, kdy jsou pro něj ty nejlepší podmínky. Autem tam dojedete do 30 minut.
- Tajný tip – Experimentujte a vyhněte se hlavnímu tahu na Orle. Všude je výborné značení, nebojte se proto odbočit. Budete překvapeni, kolik je tady krásných tras, které budete objevovat i roky.
Přejeme hezkou cestu a hladkou stopu!